Jesteś tutaj: Start / Home / Moda na pustynię

Moda na pustynię

 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 • Drukuj zawartość bieżącej strony
8 września 2017

Pustynia Błędowska jest modnym miejscem. Widać to zwłaszcza w popularnym portalu społecznościowym Instagram, na którym swoje prace publikują miłośnicy fotografowania z całego świata. Na tle piasków “polskiej Sahary” organizowane są profesjonalne sesje fotograficzne, głównie ślubne i modowe, ale hasztagiem #pustyniabledowska oznaczonych jest także mnóstwo prywatnych zdjęć, zachowywanych na pamiątkę wędrówki przez kluczewską i chechelską pustynię. 

Jest coś wyjątkowego w tym miejscu, co przyciąga zawodowców i amatorów fotografii, pragnących uwiecznić pustynię na zdjęciach wykonywanych aparatami, tabletami i smartfonami. Dla niektórych atrakcją Błędowskiej jest jej „dzikość” i wciąż nie do końca „ugładzony” charakter, daleki od disneylandowskich atrakcji.

 

Odnalazłam pustynię. Miejsce, które powinien zobaczyć każdy. Zamiast weekendu w parku miniatur czy galeriach handlowych - Pustynia Błędowska! – napisała na swoim profilu w Instagramie Joanna Kowalczyk, autorka bloga zatytułowanego Bieganizm  (www.bieganizm.com), miłośniczka biegów, fotografii, podróży i zdrowego odżywiania.

 

Pustynię, jako dobre miejsce plenerów zdjęciowych odkrył również fotograf z Krakowa, Piotr Werner, który specjalizuje się w fotografii mody i fotografii ślubnej, jest także reportażystą. Fotograf już dwa lata temu realizował na Pustyni Błędowskiej sesję plenerową – były to zdjęcia młodej pary. W tym roku przyjechał tutaj, by pracować nad edytorialem modowym zatytułowanym „Reflection” (Odbicie). Zdjęcie z tej sesji publikowane było w Vogue Italy.

Pustynia Błędowska z roku na rok staje się piękniejsza i mocno trzymam kciuki za dalszy rozwój tego miejsca. Nasze wrażenie z ostatniego planu zdjęciowego było piorunujące - dzikość tego miejsca i wszechogarniająca nas przestrzeń sprawiały, że mogliśmy poczuć się jak na bezludnej wyspie. Warunki pogodowe nie sprzyjały w dniu naszej pracy, mocny wiatr nie ustał nawet na sekundę, ale dopięliśmy swego i zrealizowaliśmy edytorial „Reflection”. Lustra, które widnieją na zdjęciach, były użyte celowo, aby podkreślić wielkość otaczającego nas obszaru i dodać im trójwymiarowości. Zapewne jeszcze nie raz odwiedzę to magiczne miejsce na mapie Polski i zrealizuję kolejne sesje zdjęciowe - mówi fotograf.

Nie tylko profesjonaliści upodobali sobie pustynię jako plener do fotografowania. Liczne grono turystów i wycieczkowiczów bardzo chętnie zachowuje pamiątki w postaci zdjęć na tle piasków „polskiej Sahary”. Na tej ogromnej, śródlądowej „plaży” fotografują siebie, swoje pociechy, a nawet czworonożnych przyjaciół, dla których pustynia jest pewnie niczym największy otwarty wybieg... Publikowanie i lajkowanie „pustynnych” zdjęć nakręca ciekawość u oglądających, którzy podobnie jak ich znajomi z portali społecznościowych, również tu zawitają, by obejrzeć na własne oczy największy w Europie Środkowej śródlądowy obszar lotnych piasków.

 

Rafał Jaworski (artykuł opublikowany w najnowszym numerze miesięcznika samorządowego "Echo Klucz" - pełny numer - 8/2017 - w zakładce GAZETA LOKALNA ECHO KLUCZ - link)

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Na pustyni bardzo optymistycznie... Joanna Kowalczyk, autorka bloga bieganizm.com

  Na pustyni bardzo optymistycznie... Joanna Kowalczyk, autorka bloga bieganizm.com

 • Powiększ zdjęcie Pustynia Błędowska była plenerem edytorialu modowego

  Pustynia Błędowska była plenerem edytorialu modowego "Reflection" Piotra Wernera

 • Powiększ zdjęcie To zdjęcie z

  To zdjęcie z "pustynnej" sesji opublikował włoski Vouge. Zdjęcie: Piotr Werner, modelka: Jasia z Rebel Models

 • Powiększ zdjęcie A może zajrzycie na blog? O pasji aktywności, sportu i zdrowej kuchni... www.bieganizm.com

  A może zajrzycie na blog? O pasji aktywności, sportu i zdrowej kuchni... www.bieganizm.com

 • Powiększ zdjęcie Chociaż pod adresem jennystime.com są relacje z odległych i egzotycznych podróży, autorka bloga zajrzała też na naszą pustynię

  Chociaż pod adresem jennystime.com są relacje z odległych i egzotycznych podróży, autorka bloga zajrzała też na naszą pustynię

 • Powiększ zdjęcie Z góry lepiej widać? ;)

  Z góry lepiej widać? ;)

 • Powiększ zdjęcie Sesja Piotra Wernera

  Sesja Piotra Wernera

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-09-08
Data publikacji:2017-09-08
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:1136