Stop piractwu na szlakach. Lasy i obszary chronione nie są dla quadów!

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
29 września 2017

Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów, zalecamy zachowanie ostrożności na turystycznych szlakach pieszych na Pustyni Błędowskiej i w okolicznych lasach, w związku z powtarzającymi się sytuacjami wjeżdżania na te szlaki kierowców kierujących quadami i motocyklami crossowymi. Przypominamy, że teren Pustyni Błędowskiej jest obszarem chronionym, zatem zarówno tam, jak i na terenie lasów poruszanie się pojazdami mechanicznymi (z wyjątkiem pojazdów do tego uprawnionych) jest niedozwolone!

Niestety, wśród pasjonatów sportów motorowych są osoby, które w sposób nieodpowiedzialny poruszają się w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Przypominamy, że z zgodnie z zasadami udostępniania lasów opisanymi w rozdziale 5. Ustawy o lasach, ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest ona wyraźnie oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch.

Ponadto, zgodnie z w/w ustawą, w lesie zabronione jest hałasowanie i używanie sygnałów dźwiękowych, a także niszczenie, uszkadzanie drzew, krzewów lub innych roślin (przejazd quadem powoduje zarówno hałas, jak i niszczenie roślinności leśnej).

Również na terenie Pustyni Błędowskiej, która jest użytkiem ekologicznym, zgodnie z Uchwałą Rady Gminy Klucze obowiązuje zakaz niszczenia i uszkadzania roślin (siedlisk chronionych), niszczenia i przekształcania obszaru (rzeźby terenu). Podobne zapisy, mające na celu ochronę przyrody, widnieją również w Rozporządzeniu Wojewody Małopolskiego – Pustynia Błędowska znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd (w parku tym zakazane jest między innymi organizowanie rajdów motorowych i samochodowych).

Apelujemy do kierowców pojazdów – zwłaszcza quadów i motocykli crossowych – o korzystanie z miejsc, w których poruszanie się pojazdami mechanicznymi jest dozwolone. Prosimy o nienarażanie mieszkańców i turystów na niebezpieczeństwo i o poszanowanie bogactwa, jakim jest chroniona przyroda.

 

Przypadki naruszania wspomnianych wyżej przepisów, a także sytuacje zagrożenia spowodowane nielegalnymi przejazdami quadami i innymi pojazdami mechanicznymi, można zgłaszać pod numerami telefonów:

112 – tel. Alarmowy

997 – Policja

608 507 085 lub 32 643 04 45 – Nadleśnictwo Olkusz

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-09-29
Data publikacji:2017-09-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:1752