Trwa dogaszanie pożaru i monitorowanie terenu pogorzeliska w Kluczach-Osadzie.

 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 • Drukuj zawartość bieżącej strony
9 października 2017

Wczoraj wybuchł pożar w hali, w której znajdowały się tony śmieci. Zawalił się także dach hali. Pożar gasiło ponad siedemdziesiąt zastępów straży pożarnej, m.in. z Olkusza, Wadowic, Miechowa, Wolbromia i Bukowna, a także miejscowe jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W akcji użyte zostały także cysterny z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Teren zabezpieczała również Policja. Obecnie prowadzone są czynności dochodzeniowe w sprawie przyczyny wybuchu pożaru.

 

W niedzielę natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia o wybuchu pożaru, w Urzędzie Gminy Klucze zwołany został sztab kryzysowy, który podjął niezbędne działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Działania prowadzono w porozumieniu z Wojewodą Małopolskim i Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej. Jak informuje Andrzej Janik, Koordynator Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy Klucze, przede wszystkim zabezpieczono miejsca ewakuacji (na te potrzeby przygotowano budynki Szkoły Podstawowej w Kluczach, remizy w Ryczówku i obiekt hotelowy w Jaroszowcu). Wójt Gminy Norbert Bień oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Agata Knapik osobiście powiadamiali mieszkańców o przygotowanej ewakuacji i możliwości skorzystania z dowozu na miejsce ewakuacji, organizowanego m.in. przez strażaków. Kilku mieszkańców skorzystało z tej sposobbności, a część udała się do rodzin poza teren swojej miejscowości.

Wskutek pożaru zagrożone były też pobliskie zakłady pracy. Istniało przede wszystkim niebezpieczeństwo zajęcia ogniem pobliskiej hali wyrobów gotowych Velvet Care. Na szczęście strażacy opanowali ogień, a kilku pracowników Velvet ewakuowano z miejsca pracy.

Wójt Norbert Bień podkreśla, że przez cały czas  monitorowany był stan powietrza, jak również ewentualne skażenie rzeki Białej Przemszy przez wody popożarowe. Niestety na składowisku znajdowały się m.in. odpady wysokokaloryczne, które powinny być utylizowane w specjalnych spalarniach (nie kwalifikują się one do przyjęcia przez Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych).

Pomiary zanieczyszczenia powietrza przeprowadzone w dniu pożaru przez zastęp chemiczny Państwowej Straży Pożarnej nie wykazały przekroczeń norm pomimo dużego zadymienia. Próbki z chmury dymu i wód Białej Przemszy pobrali również przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. Poprosiłem WIOŚ o dalsze monitorowanie powietrza na terenie Klucz Osady i miejscowości, w kierunku których przemieszcza się chmura dymu – informuje Wójt Gminy Norbert Bień.

Przed tym, że w samej hali może dojść do katastrofy budowlanej i że miejsce to jest zagrożone pożarem, przestrzegano wcześniej podczas spotkań zwoływanych w tej sprawie przez Wójta Gminy Klucze. Sygnały o niebezpieczeństwach - pożarowym, sanitarnym i budowlanym - jednoznacznie wynikały z przeprowadzanych na miejscu kontroli, o które wnioskował wójt gminy. Swoje obawy wielokrotnie wyrażali mieszkańcy Osady. Odpady na terenie firm Martex, Inox-Tech i Selenya były składowane w sposób niezgodny z wydanymi przez Starostę Olkuskiego decyzjami. Wobec nie wywiązania się firm z nakazu wywiezienia odpadów, miały one zostać wywiezione na zlecenie starosty w formie tzw. wykonania zastępczego, w ramach egzekucji administracyjnej starosty.

W dalszym ciągu będziemy domagać się od starosty przeprowadzenia wykonania zastępczego, czyli usunięcia zalegających na Osadzie śmieci. Natomiast w sprawie pożaru składamy zawiadomienie do prokuratury - mówi wójt Norbert Bień.  

W poniedziałek, a więc w dzień po wybuchu pożaru na Osadzie, zwołano sesję nadzwyczajną Rady Gminy Klucze, aby zapoznać radnych z aktualnym stanem sprawy.

Na pogorzelisku, mimo opanowania pożaru, na drugi dzień wciąż utrzymywała siębardzo wysoka temperatura, a ściany spalonej hali groziły zawaleniem. Istnieje niestety ryzyko wytwarzania się toksyn, dlatego stan powietrza, jak podkreślał wójt gminy, jest nadal monitorowany.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Tak dzisiaj wyglądało miejsce w pobliżu pogorzeliska

  Tak dzisiaj wyglądało miejsce w pobliżu pogorzeliska

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie Akcja ratownicza w dniu pożaru - w niedzielę 8 października (fot. R. Jaworski)

  Akcja ratownicza w dniu pożaru - w niedzielę 8 października (fot. R. Jaworski)

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-10-09
Data publikacji:2017-10-09
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:1303