Zakończono remont zabytkowej Kapliczki na Borach w Kwaśniowie Górnym - Informacja o projekcie

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
16 października 2017

12 października odbył się odbiór końcowy prac wieńczących realizację zadania pn.: „Remont przydrożnej kapliczki na „Borach” z 1863 roku w Kwaśniowie Górnym”. Gmina Klucze otrzymała dofinansowanie na to zadanie w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski 2017” dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego podejmujących prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach położonych na obszarze województwa małopolskiego.

Kapliczka na Borach dzięki dotacji z budżetu województwa małopolskiego została gruntownie odremontowana i odrestaurowana. Zakres prac obejmował m.in. remont elewacji i wnętrza kapliczki, wymianę drzwi oraz izolację fundamentów. Przy realizacji zadania uwzględniono wskazania i uwagi konserwatora zabytków.

 

            Z historii kapliczki

            W dziewiętnastym wieku, w miejscu dzisiejszej kapliczki, stała karczma ze stajnią obsługująca podróżnych poruszających się po szlaku handlowym z Krakowa do Częstochowy nazywanym Gościńcem Krakowskim lub Drogą Królewską. Trwało to aż do 1863, kiedy to roku wybudowano Kapliczkę na Borach, której fundatorami byli Franciszek i Katarzyna Jurczykowie.

            Na przestrzeni lat zmieniał się stan kapliczki, co było spowodowane przede wszystkim postępującym niszczeniem. Na przestrzeni lat dwukrotnie wykonywano podstawowe prace remontowe dachu. Dopiero w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, z inicjatywy Komitetu do Czynów Społecznych w Kwaśniowie Górnym całkowicie wymieniono podniszczony dach i pokryto go blachą cynkową. Od tej pory uroczystości poświęcenia pól i dożynki parafialne corocznie kończą się na przy kapliczce.

            W  1992 r. w kapliczce wybuchł pożarł, w czasie którego spłonął obraz artysty malarza ks. Marcina Dubiela z Cieślina, jeden z cenniejszych elementów wnętrza kapliczki. Warto wspomnieć, że wymieniony obraz zdobił ołtarz kapliczki od lat 60-tych XX wieku.

            W latach 1999-2000 wybudowano przy kapliczce ołtarz polowy oraz postawiono kamienny obelisk upamiętniający Żołnierzy Armii Krajowej oddziału Hardego. Miejsce to stanowiło bowiem punk zborny żołnierzy AK z Oddziału Hardego.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Projekt Kapliczki Małopolski

    Projekt Kapliczki Małopolski

  • Powiększ zdjęcie Województwo Małopolskie

    Województwo Małopolskie

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-10-16
Data publikacji:2017-10-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:929