Jubileusz współpracy z partnerem w Niemczech

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
13 czerwca 2018

Na początku czerwca  w Gminie Klucze gościli przedstawiciele partnerskiego powiatu w Niemczech -  Kyffhäuser. Sabine Bräunicke, Ina Seichter, Christiane Zyber, Carsten Winkler i Uwe Ludwig  przyjechali do Klucz na zaproszenie wójta Norberta Bienia. W tym roku mija 15 lat od podpisania umowy o współpracy między Gminą Klucze i niemieckim powiatem Kyffhäuser.

Partnerzy z Niemiec spotkali się m.in. z wójtem Norbertem Bieniem, aby porozmawiać o bieżących sprawach dotyczących obu jednostek partnerskich i planach na przyszłą współpracę.

Goście byli pod dużym wrażeniem rozwoju Gminy Klucze, którą obserwują już od 15 lat. Odwiedzili także Szkołę Podstawową w Kluczach i spotkali się z młodzieżą, a także z Martą Dziurą, dyrektorem szkoły oraz nauczycielami języka niemieckiego, którzy koordynują wszystkie działania: wicedyrektorem Violettą Auguścik i Pawłem Feledykiem – informuje Szkoła Podstawowa w Kluczach.

Podczas ich wizyty w kluczewskiej szkole odbywał się maraton pływacki „Przepływamy La Manche!”. W tej sportowej imprezie  goście z Niemiec również wzięli udział. Obejrzeli także nową atrakcję na Pustyni Błędowskiej, czyli „Różę Wiatrów” i uczestniczyli w pikniku z okazji Dnia Dziecka w Bydlinie. Spotkali się również Prezesem  Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kluczach Andrzejem Janikiem i innymi członkami Ochotniczej Straży Pożarnej, aby porozmawiać na temat funkcjonowania jednostek młodzieżowych straży pożarnej. Delegacja udała się także do Krakowa, gdzie zwiedziła Fabrykę Schindlera  - oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowie.

 

Jubileusz współpracy

15 lat temu Gmina Klucze podpisała umowę o współpracy z niemieckim stowarzyszeniem Kreisjugendring  Kyffhäuserkreis e.V.  Dzięki niej młodzież z gminy Klucze nieprzerwanie od 2003 roku ma możliwość wymiany doświadczeń ze swoimi niemieckim rówieśnikami, doskonalenia języka niemieckiego oraz aktywnego spędzania czasu wolnego podczas dwutygodniowych pobytów wakacyjnych  w Polsce i w Niemczech. Wymiana cieszy się dużą popularnością także dlatego, iż dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży koszty wyjazdów są niewielkie.

Oprócz spotkań młodzież realizuje także wspólne projekty. Do tej pory zrealizowano  projekty o tematyce muzycznej, sportowej, ekologicznej i historycznej.

Na uwagę zasługuje także bardzo dobra współpraca między  jednostkami ochotniczych straży pożarnych  Gminy Klucze i Powiatu Kyffhäuser.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-06-13
Data publikacji:2018-06-13
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:793