We wrześniu w Krzywopłotach – kolejna inscenizacja bitwy z 1914 roku

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
16 lipca 2018

Już po raz piąty w Krzywopłotach będziemy mieli okazję zobaczyć inscenizację bitwy legionistów Józefa Piłsudskiego podczas pikniku historycznego JURA 1914. Tegoroczna edycja pikniku odbędzie się 15 września i przypada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody w Krzywopłotach rozpoczną się od wspólnego przemarszu uczestników wydarzenia wraz z pocztami sztandarowymi i reprezentacją grup rekonstrukcji historycznej. Pochód (zapowiadany na godz. o 14.00) przejdzie ulicami Krzywopłot na miejsce uroczystości, pod Dom Ludowy, gdzie zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacje gości i gospodarzy złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych w 1914 roku polskich legionistów (ponad 40 legionistów, którzy przed 104 laty stoczyli pod Krzywopłotami bitwę, walcząc wówczas u boku Austriaków przeciwko wojskom rosyjskim, spoczywa na cmentarzu w Bydlinie, natomiast w Krzywopłotach mieszkańcy poświecili im krzyż i tablicę pamiątkową).

Po części oficjalnej nastąpi program artystyczny, a najciekawszym punktem pikniku będzie inscenizacja bitwy z 1914 roku. Tak jak podczas poprzednich edycji, wezmą w niej udział rekonstruktorzy odtwarzający wojska dwóch zaborców i polskich legionistów.

Na piknik została przyznana dotacja z otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2018 roku pn. „Mecenat Małopolski”. Wnioskodawcą projektu było Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze. Beneficjentem dotacji jest Ochotnicza Straż Pożarna w Krzywopłotach, współorganizator wydarzenia.

Piknik historyczny Jura 1914 otrzymał patronat honorowy Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka.

Na V edycję wydarzenia zapraszają: Wójt Gminy Klucze, Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach, Sołtys  i Rada Sołecka Krzywopłot oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Krzywopłotach.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie 15 września znów zobaczymy inscenizację bitwy w Krzywopłotach

    15 września znów zobaczymy inscenizację bitwy w Krzywopłotach

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-07-16
Data publikacji:2018-07-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:828