Podsumowanie edycji programu FIO Małopolska Lokalnie 2015

 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 • Drukuj zawartość bieżącej strony
21 grudnia 2015

W tym roku odbyła się już druga edycja konkursu FIO Małopolska Lokalnie. Jest to program wsparcia skierowany do młodych organizacji pozarządowych i innych grup działających na terenie województwa.

Program FIO prowadzony jest równolegle w czterech subregionach. W powiecie olkuskim konkurs organizuje Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze. Mikrodotacje w wysokości od 2.000 do 5.000 złotych, przydzielane w ramach programu przeznaczone są na realizację projektów na rzecz społeczności lokalnych – ich aktywizacji, rozwoju oraz integracji.

 – Lokalne konkursy grantowe skierowane są przede wszystkim do początkujących animatorów inicjatyw lokalnych, którzy mają okazję zdobyć doświadczenie realizując mały projekt na rzecz swojej społeczności. Konkursy nie mają ograniczeń tematycznych, co procentuje ciekawymi pomysłami, bowiem pozwalamy ludziom składać wnioski na takie działania, jakie sami mają ochotę zrealizować i jakie są potrzebne w ich społecznościach – mówi Izabela Janczak-Bizoń z Fundacji ARTS, która ten sam konkurs przeprowadza w powiecie myślenickim.

Promocja aktywności fizycznej, rozwój pasji związanych ze światem mody oraz filmu czy integracja i aktywizacja osób starszych i niepełnosprawnych poprzez sztukę to tylko nieliczne z grupy projektów, które zostały zrealizowane dzięki pieniądzom z bieżącej edycji programu FIO i Województwa Małopolskiego.

Z dużym entuzjazmem spotkał się projekt „Co pamiętają Klucze?”, w ramach którego odbyły się profesjonalne warsztaty fotograficzne oraz turystyczne dla dzieci i młodzieży z gminy Klucze. Projekt miał na celu uchwycić na fotografii zmiany toczące się w gminie Klucze na przestrzeni lat. Uczestnicy mieli możliwość wywołania swoich zdjęć oraz stworzenia wystawy swoich prac pt. „Co pamiętają Klucze?” w Domu Kultury w Kluczach, oraz wziąć udział w konkursie fotograficznym dla młodych amatorów tej pasji.

Wśród najciekawszych inicjatyw sfinansowanych przez konkurs grantowy można wymienić także projekt grupy nauczycieli – „ZagrajMy w Szachy!” dla Szkoły Podstawowej w Kluczach. Głównym założeniem pomysłodawców projektu było wzmocnienie umiejętności matematycznych oraz logicznego myślenia poprzez naukę szachów. Projekt wzbudził takie zainteresowanie wśród uczniów, że obecnie trwa w szkole jego kontynuacja.

Równie ciekawe efekty dały inicjatywy związane z promocją sportu i aktywności fizycznej. „Biegam, skacze, gram - Tak wypoczywam!” w Kluczach zaowocował pozyskaniem nowych umiejętności wśród trenerów pracujących z dziećmi, w tym przeprowadzeniem treningów metodą cover coachingu oraz wyrobieniem nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, pozytywnego zagospodarowania czasu wolnego wśród dzieci z Klucz. Podobnie dużym zainteresowaniem cieszył się zrealizowany w Kwaśniowie Górnym i Dolnym projekt „"KIFA" - Kwaśniowski Integracyjny Futbol Audiowizulany”. Projekt zakładał uruchomienie Kwaśniowskiego  Audiowizualnego Klubu Piłkarskiego z wykorzystaniem integracyjnej gry komputerowej. Ważnym efektem projektu było  przełamanie stereotypów na temat złego wpływu rozrywek współczesnej młodzieży na jej rozwój i aktywność. Dzięki projektowi udało się stworzyć jedyne w Kwaśniowie wyposażone miejsce dla spotkań młodzieży, które jest przez nią samodzielnie prowadzone do dzisiaj.

W ramach programu FIO młode organizacje pozarządowe mogły pozyskać środki na doposażenie. Skorzystała z tej możliwości, bardzo młodziutka organizacja z Olkusza -Stowarzyszenie na rzecz pomocy rodzinie "Rodzina Razem". Ciekawe rezultaty dał również zorganizowany przez młodą organizację Stowarzyszenie Teatralno-Literackie projekt „Działania artystyczne jako niezbędny czynnik w terapii i edukacji.”

Już w styczniu rusza kolejna edycja programu – FIO 2016. Zapraszamy do udziału!

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Finał projektu fotograficznego

  Finał projektu fotograficznego

 • Powiększ zdjęcie Zdjęcia konkursowe

  Zdjęcia konkursowe

 • Powiększ zdjęcie Co pamietają Klucze? - Wystawa pokonkursowa

  Co pamietają Klucze? - Wystawa pokonkursowa

 • Powiększ zdjęcie Projekt

  Projekt "szachowy"

 • Powiększ zdjęcie „ZagrajMy w Szachy!”

  „ZagrajMy w Szachy!”

 • Powiększ zdjęcie Rozgrywki szachowe

  Rozgrywki szachowe

 • Powiększ zdjęcie Projekt

  Projekt

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-21
Data publikacji:2015-12-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:2091