VIII plener malarski im. ks. Marcina Dubiela

 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 • Drukuj zawartość bieżącej strony
11 października 2021

Na terenie  Ośrodka Rekreacyjnego „Leśny Zakątek” w Jaroszowcu, odbył się wernisaż uczestników VIII pleneru malarskiego im. ks. Marcina Dubiela*.

 

Zorganizowana w Jaroszowcu wystawa była efektem tygodniowego pleneru, w którym uczestniczyła grupa artystów. Komisarzem pleneru, jak w latach ubiegłych, był znakomity artysta - malarz mieszkający w Cieślinie - Mariusz Połeć. Wystawę otworzył Wójt Gminy Klucze – Norbert Bień wraz z Panią Poseł – Agnieszką Ścigaj. Jak zwykle otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja artystów biorących w niej udział oraz wspomnienie o ks. Marcinie Dubielu. O swoich osobistych doświadczeniach z osobą księdza Marcina opowiedział uczestnikom wystawy wójt Norbert Bień.

Mimo upływających lat pamięć o zmarłym księdzu Marcinie Dubielu nie uległa zatarciu. W 110 rocznicę urodzin, w dniu 30.10.2010 roku, poświęcone zostało pamięci ks. kanonika Marcina Dubiela źródło jurajskie przy ulicy Źródlanej w Kolbarku. A w 2012 roku, z inicjatywy ks. Leszka Kapeli, ówczesnego proboszcza parafii w Cieślinie, zorganizowany został I Plener Malarski im. ks. Marcina Dubiela „Cieślin 2012″. Patronat honorowy nad tą imprezę objęli wówczas: Biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. Grzegorz Kaszak, Wójt Gminy Klucze oraz Starosta Powiatu Olkuskiego.

Współorganizatorem tegorocznego VIII pleneru malarskiego im. ks. Marcina Dubiela było Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Klucz”, które na organizację pleneru otrzymało wsparcie finansowe z Województwa Małopolskiego. 

*Ksiądz Dubiel był proboszczem Parafii pw. Św. Stanisława BM w Cieślinie od 1959 roku. Ze względu na osiągnięty wiek, złożył w 1977 r. rezygnację z funkcji proboszcza, pozostając w Cieślinie do samej śmierci, jako rezydent tutejszej parafii. Zmarł 35 lat temu – 11 maja 1986. Pochowany został na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Swoje pasje: malarstwo, rzeźbę oraz muzykę, ks. Marcin Dubiel zaczął rozwijać od najmłodszych lat. W każdej wolnej chwili, poczynając od gimnazjum, następnie w seminarium, a potem pełniąc posługę kapłańską, oddawał się swoim artystycznym zamiłowaniom. Nie zawsze było to dobrze widziane przez przełożonych, szczególnie w  okresie seminarium, gdzie zgodnie z przyjętymi, sztywnymi zasadami, przyszły ksiądz powinien być pogrążony w modlitwie, a nie marnować czasu na malowanie. Dopiero w późniejszym okresie, a zwłaszcza w czasie pobytu w Cieślinie, mógł bez przeszkód, w każdej wolnej chwili malować, rzeźbić i muzykować. Jego mieszkanie zastawione było obrazami. Były wszędzie: w przedsionku, kuchni, w pokojach, nawet w łazience.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie uczestnicy wernisażu

  uczestnicy wernisażu

 • Powiększ zdjęcie uczestnicy wernisażu

  uczestnicy wernisażu

 • Powiększ zdjęcie uczestnicy wernisażu

  uczestnicy wernisażu

 • Powiększ zdjęcie uczestnicy wernisażu

  uczestnicy wernisażu

 • Powiększ zdjęcie prace artystów

  prace artystów

 • Powiększ zdjęcie obrazy artystów

  obrazy artystów

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-10-11
Data publikacji:2021-10-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Joanna Smentek
Liczba odwiedzin:245