Szansa na inwestycję o wartości 200 milionów złotych.

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
17 lipca 2015

Rada Gminy Klucze wyraziła zgodę na włączenie do Specjalnej Strefy Ekonomicznej terenów spółki Velvet Care.

Pojawiła się szansa na nowe miejsca pracy i inwestycje warte minimum 200 mln złotych! Spółka Velvet Care uzyskała już zgodę Rady Gminy Klucze na włączenie do Specjalnej Strefy Ekonomicznej nieruchomości położonej na terenie gminy, a użytkowanej przez spółkę w Kluczach-Osadzie. Specjalne strefy ekonomiczne to wyodrębnione administracyjnie obszary Polski, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Jest to forma wsparcia, która może przyspieszyć rozwój gospodarczy regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji i promocję tworzenia miejsc pracy. Spółka będzie starała się dołączyć do Specjalnej Strefy Ekonomicznej zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny. W ten sposób dotychczasowa strefa na terenie Małopolski o powierzchni 707 ha, zarządzana przez KPT, powiększyłaby się o kolejne 31 ha, zlokalizowanych na terenie Gminy Klucze. Teraz wniosek o włączenie do takiej strefy trafi do Ministra Gospodarki. Do pomysłu inwestycyjnego entuzjastycznie odnosi się Wójt Gminy Klucze Norbert Bień.


Pan Marek Ściążko, wiceprezes Velvet Care, zwrócił się do nas o zaopiniowanie przygotowanego przez spółkę projektu inwestycyjnego. Chodzi o możliwe inwestycje o wartości co najmniej 200 milionów złotych. To budzi naszą wyobraźnię, zwłaszcza, że oznacza nowe miejsca pracy na naszym terenie – mówi wójt gminy Norbert Bień.

W planie spółki Velvet jest budowa nowych hal magazynowych o powierzchni ok. 15 tysięcy metrów kwadratowych i utworzenie co najmniej 80 nowych miejsc pracy. Do tego trzeba dodać korzyść w postaci impulsu do pobudzenia rozwoju gospodarczego gminy i współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami.

Mamy pomysł, jak wyprowadzić nasze przedsiębiorstwo na szersze wody i zwiększyć jego moce produkcyjne. Chcemy postawić nową maszynę papierniczą, unikalną i innowacyjną na rynku europejskim oraz zapewnić na miejscu pracę nowym pracownikom – mówi Marek Ściążko, który w czwartek spotkał się z radnymi i wójtem Gminy Klucze, aby przedstawić projekt inwestycyjny. Jak podkreślał wiceprezes Velvet Care, budowa nowej maszyny, która wykorzystywałaby unikatową w skali europejskiej, innowacyjną technologię, pozwoliłaby nie tylko zwiększyć moc produkcyjną, ale także wyprodukować lepszy jakościowo produkt.

Do planu inwestycyjnego, który gminie przyniósłby wymierne efekty w postaci nowych miejsc pracy, przychylnie odniosła się Rada Gminy Klucze, która na czwartkowej sesji przegłosowała uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na włączenie do Specjalnej Strefy Ekonomicznej nieruchomości użytkowanej przez Velvet Care w Kluczach-Osadzie.

Teraz, po pozytywnym zaopiniowaniu przez radnych i wójta Gminy Klucze projektu inwestycji i pomysłu na włączenie do strefy terenu spółki, kompletny wniosek zostanie przez spółkę wysłany do zaopiniowania marszałkowi województwa małopolskiego, a decyzję w sprawie ewentualnego rozszerzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej o obszar Klucz wyda Minister Gospodarki.

W jakim czasie mogłaby zostać realizowana inwestycja? Jak mówił Marek Ściążko, wiceprezes Velvet Care, jesienią bieżącego roku mogłyby ruszyć pierwsze kontrakty, a na początku 2016 roku rozpoczęłyby się prace budowlane (hale magazynowe). Na budowę maszyny papierniczej potrzeba około roku oraz około pół roku na jej dostrojenie i rozruch. Zamknięcie inwestycji zaplanowano na 2017 rok.

Velvet Care to niezależna spółka z polskim kapitałem, jeden z największych w Polsce producentów artykułów higienicznych codziennego użytku. Spółka zatrudnia obecnie ponad 300 osób. Dodatkowo na jej terenie pracuje ok. 150 osób zatrudnionych w firmach zewnętrznych (dostawczych, produkcyjnych, ochroniarskich i sprzątających). Do markowych produktów spółki należą wysokiej jakości papier toaletowy, ręczniki papierowe, papier nawilżany, chusteczki higieniczne i produkty dla dzieci.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wójt Gminy Klucze Norbert Bień i Wiceprezes Velvet Care Marek Ściążko w zakładzie produkcyjnym spółki.

    Wójt Gminy Klucze Norbert Bień i Wiceprezes Velvet Care Marek Ściążko w zakładzie produkcyjnym spółki.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-17
Data publikacji:2015-07-17
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:4628