Gmina Klucze

Ks. Roman Wojtan Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski

15 listopada 2017

Ks. Roman Wojtan, długoletni proboszcz parafii Bydlin, został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość wręczenia orderów czterdziestu osobom zasłużonym w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego, za działalność kombatancką i społeczną oraz za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski odbyła się 24 października w Warszawie w Pałacu Prezydenckim. Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy dokonał Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Z wnioskiem o przyznanie orderu zwrócił się do Prezydenta RP Wójt Gminy Klucze Norbert Bień. Ks. Roman Wojtan otrzymał to odznaczenie za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski oraz za działalność kombatancką i społeczną. Po otrzymaniu odznaczenia w Warszawie, młodzież ze szkoły w Bydlinie przeprowadziła z księdzem Wojtanem wywiad, którego fragmenty w postaci filmu zaprezentowali uczniowie podczas części artystycznej związanej z obchodami 103. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami. Spotkanie to odbyło się 12 listopada w Szkole Podstawowej w Bydlinie. Ksiądz Roman Wojtan został na nim szczególnie przywitany przez Wójta Gminy Klucze Norberta Bienia, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bydlinie Pawła Milanowskiego, a także wszystkich zgromadzonych na sali gości spotkania. Zasługi księdza Wojtana podkreślał również biskup Grzegorz Kaszak. A sam Kawaler Orderu Odrodzenia Polski, ze skromnością stwierdził, że jest to odznaczenia dla wszystkich, nie tylko dla niego, za pielęgnowanie i utrwalanie postawy patriotycznej.

Dziękuję całej społeczności i odnoszę to odznaczenie do wszystkich, którzy prze te lata przyczynili się organizacji obchodów rocznicowych w Bydlinie i przychodzili na te uroczystości, aby podziękować za odzyskanie niepodległości – powiedział ks. Roman Wojtan.

Podkreślał przy tym, że w poprzednim systemie, przed upadkiem PRL-u, zorganizowanie obchodów nie było łatwe i zawsze wiązało się z trudnościami ze strony milicji i Urzędu Bezpieczeństwa.

Ks. Roman Wojtan w styczniu tego roku skończył 87 lat! Ma także za sobą ponad 60 lat kapłaństwa. Od 1973 roku, przez 32 lata, był proboszczem parafii w Bydlinie. Mimo przejścia na emeryturę nadal angażuje się w życie lokalnej społeczności. Życzliwie dzieli się swoją wiedzą na temat historii Bydlina i okolicznych miejscowości z wieloma osobami, głównie młodzieżą.

Podczas niedawnego spotkania z okazji rocznicy bitwy pod Krzywopłotami (12 listopada) z dużą energią opowiadał o tym, że mimo sędziwego wieku wciąż czuje się młody duchem!

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Ks. Roman Wojtan - Kawaler Orderu Odrodzenia Polski

    Ks. Roman Wojtan - Kawaler Orderu Odrodzenia Polski

  • Powiększ zdjęcie Ks. Roman Wojtan został serdecznie powitany przez Wójta Norberta Bienia na spotkanniu z okazji rocznicy bitwy pod Krzywopłotami

    Ks. Roman Wojtan został serdecznie powitany przez Wójta Norberta Bienia na spotkanniu z okazji rocznicy bitwy pod Krzywopłotami

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-11-15
Data publikacji:2017-11-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:828