Gmina Klucze

FAJERWERKI? NIE WIDZĘ TEGO…

28 grudnia 2017

Kilka minut „zabawy” może skutkować kalectwem na długie lata. Kampania społeczna, której patronuje Centrum Zdrowia Dziecka, została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami, podczas których ośmioletnia dziewczynka została zraniona w noc sylwestrową. Fajerwerki puszczał jej tata… Pomyślmy o tym, zanim uznamy, że sylwestrowe sztuczne ognie i petardy to wspaniała zabawa dla całej rodziny… 

 

„Fajerwerki? Nie widzę tego…”. Inspiracją do akcji społecznej była historia Macieja,  wokalisty zespołu HYDR, który rok temu sam doświadczył tego jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest puszczanie fajerwerków i petard w obecności dziecka. Ośmioletnia córka Macieja została zraniona w oko w czasie odpalania sylwestrowych fajerwerków. Można byłoby napisać, że wszystko działo się pod kontrolą rodzica, ale czy w przypadku materiałów pirotechnicznych możemy stwierdzić, że na pewno uda nam się zachować tę kontrolę?

Po wypadku dziewczynka trafiła do szpitala, gdzie lekarz natychmiast zdecydował, że dziecko musi być poddane zabiegowi. Pobyt w szpitalu był dla ojca zranionego dziecka jedną z najcięższych chwil w życiu.

Zdjęcie: kampania społeczna "Fajerwerki? Nie widzę tego"   http://fajerwerkiniewidzetego.pl/

Czy na pewno sformułowania takie, jak „wystrzałowa zabawa” czy  „huczna zabawa” muszą być traktowane dosłownie? Czy wykładając sto, dwieście czy nawet kilkaset złotych na zakup fajerwerków, nie fundujemy sobie lub naszym dzieciom kalectwa, które będzie nas kosztować o wiele więcej? Nie pieniędzy, ale przede wszystkim zdrowia i sił…

I czy odpalając głośne (właściwie, na zasadzie rywalizacji z innymi, coraz głośniejsze) petardy mamy na względzie spokój i bezpieczeństwo innych ludzi, a także zwierząt domowych?

Bardzo często petardy są odpalane jeszcze zanim rozpocznie się sylwestrowe świętowanie i w sposób bezmyślny zrzucane z balkonów i okien wprost na chodniki, po których poruszają się przechodnie (tak dzieje się m.in. na osiedlu w Kluczach, o czym informują mieszkańcy; tam przed paroma laty wskutek odpalenia sztucznych ogni na środku osiedla spłonęło drzewko i pobliskie krzewy ozdobne).

Apelujemy o rozsądek i przypominamy, że sylwestrowa zabawa i przyzwolenie na używanie fajerwerków w czasie noworocznego świętowania nie usprawiedliwia zachowania zagrażającego bezpieczeństwu ludzi, zwierząt i mienia.

Zadbajmy podczas tegorocznego Sylwestera o bezpieczeństwo swoje i innych!

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-12-28
Data publikacji:2017-12-28
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:1297