Gmina Klucze

Gminne święto plonów w Rodakach

3 września 2018

W tym roku gminne święto plonów obchodziliśmy w Rodakach. W tradycyjnych dożynkach uczestniczyło wielu mieszkańców gminy i zaproszonych gości. Patronat honorowy nad uroczystością objął Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa. Na uroczystość zapraszali: Wójt Gminy Klucze, Gminny Ośrodek Kultury i komitet organizacyjny wraz z sołectwem Rodaki.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z DOŻYNEK W NASZEJ GALERII INTERNETOWEJ >>>

 

Dożynki rozpoczęły się od mszy świętej, którą w kościele odprawił proboszcz parafii Rodaki ks. Jarosław Kwiecień, a towarzyszyli mu duchowni z okolicznych parafii. Po mszy uczestnicy dożynek udali się w barwnym korowodzie na plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W korowodzie, poprowadzonym przez orkiestrę dętą z ZGH Bolesław i poczet konny grupy rekonstrukcyjnej, przeszły delegacje sołectw, poczty sztandarowe straży pożarnych, Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele samorządu z wójtem Norbertem Bieniem, sołtysi i radni oraz mieszkańcy. Przedstawiciele sołectw nieśli w korowodzie piękne wieńce dożynkowe. Wśród gości, którzy przybyli na dożynki, znaleźli się m.in. panie posłanki Agnieszka Ścigaj i Lidia Gądek, Radny Województwa Małopolskiego Marcin Cockiewicz oraz Wójt Gminy Trzyciąż Roman Żelazny.   

Po oficjalnym otwarciu dożynek i przemówieniu okolicznościowym Wójta Gminy Klucze Norberta Bienia odbyło się przedstawienia tematycznie związane z tradycją dożynek, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z udziałem mieszkańców i dzieci. Po przedstawieniu, starostowie dożynek – Dawid i Anna Antosiak, którzy w ceremonii uczestniczyli z dziećmi, synami Maciejem i Michałem – zaprosili gospodarzy i gości do wspólnego dzielenia chleba. Podzielonym chlebem częstowano wszystkich zgromadzonych.

Program dożynek obfitował w wiele atrakcji. Był pokaz kulinarny z degustacją („Smaki Gruzji”), a także bogaty blok artystyczny. Na scenie wystąpili lokalni i gościnni wykonawcy. Program artystyczny otworzył występ duetu prezentującego tradycyjną muzykę gruzińską, a po nim wystąpiły dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej w Rodakach, których widzowie nagrodzili rzęsistymi brawami. Następnie zaprezentowały się zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury: „Rodaczanie”, „Tesamee...”, „Ziemia Kluczewska” oraz (po raz pierwszy na scenie) Chór Enigma (o tym debiutującym na naszych scenach chórze więcej piszemy tutaj: http://www.gmina-klucze.pl/art,2509,enigma-nowy-chor-zaprasza-do-siebie).

Gwiazdą koncertu dożynkowego był znany zespół Big Day – wykonawcy takich przebojów jak: „Przestrzeń” czy „W dzień gorącego lata”. Oczywiście wymieniony utwory zabrzmiały również na rodackiej scenie!

Niedzielne dożynki zakończyła zabawa biesiadna z zespołem Mat-Mix.

Dożynki były okazją do wręczenia nagród i dyplomów dla wszystkich wykonawców przepięknych wieńców dożynkowych. Nagrody w imieniu zespołów odbierały przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich. Wójt Gminy Klucze wraz z przedstawicielami samorządu gminy i panią poseł Agnieszką Ścigaj wręczyli ponadto nagrody laureatom dwóch konkursów gminnych: „Najczystsze Sołectwo Gminy Klucze” i „Najpiękniejszy ogródek  przydomowy” . Laureatem pierwszego z konkursów zostało Sołectwo Rodaki, a w kategorii najpiękniejszy ogródek zwyciężyli ex aequo: Gabriela Madej z Klucz oraz państwo Bożena i Andrzej Nigbor z Bydlina (o wynikach konkursu piszemy tutaj: http://gmina-klucze.pl/art,2507,najczystsze-solectwo-i-najpiekniejsze-ogrodki-wyniki-konkursu ). Mieszkańcy miny Klucze zostali także laureatami konkursu organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Doniosłym momentem było także wręczenie czeku na 20 000 złotych sołectwu Rodaki jako wyróżnienia w konkursie „Niezwykła Małopolska Wieś 2018” (więcej o wyróżnieniu tutaj: http://gmina-klucze.pl/index.php?c=article&id=2406).

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-09-03
Data publikacji:2018-09-03
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:789