Jesteś tutaj: Start / home / Elbrus zdobyty!

Elbrus zdobyty!

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
17 września 2019

Robert Wójcicki z Bogucina Dużego z sukcesem zakończył wyprawę na Elbrus, najwyższy szczytu Kaukazu. Wyzwaniu przyświecał ważny cel -  pomoc dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które będzie prowadzić w Kluczach „Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin”. Wyprawa, która od samego początku była wspierana przez Wójta Gminy Klucze, nosiła nazwę: Klucze – Elbrus Expedition 2019.

Robert Wójcicki poprzez wyprawę chciał zwrócić uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jak mówił jeszcze przed wyprawą na szczyt, „osoby niepełnosprawne wraz ze swoimi rodzinami często w życiu codziennym mają swoje własne "Everesty", niejednokrotnie trudniejsze od moich wypraw”.

W jakimś stopniu zrealizowałem ten cel. Pocieszające jest to, że największe zainteresowanie hasłem, które mi przyświecało, wykazywały osoby w młodym wieku i one zadawały najwięcej pytań. Świadczy to o tym, że nie jest im obojętny los osób niepełnosprawnych. Wyprawę uważam za udaną i jeśli udało mi się zrobić przy tej okazji coś dobrego to bardzo się cieszę – mówi Robert Wójcicki.

A jak wspomina samą wyprawę?

Udało mi się zdobyć szczyt. Myślę , że dużą rolę odegrała dobra aklimatyzacja, poprzez stopniowe zdobywanie wysokości. Pierwszy obóz zakładałem na wysokości 3500 m n.p.m., a dalej na 4300 m n.p.m. Z tej wysokości zrobiłem dwa wyjścia aklimatyzacyjne na 4700 m n.p.m. i 5000 m n.p.m., po czym nastąpił atak szczytowy. Z namiotu wyszedłem krótko przed północą, a na szczycie byłem o godzinie 6.50. Zejście nie stwarzało niebezpieczeństwa, czułem się dobrze a pogoda była stabilna. Dotarłem do namiotu i tam odpocząłem i zacząłem schodzić na dół – opowiada Robert Wójcicki.

Oprócz głównego celu ekspedycji, jakim było zwrócenie uwagi na potrzeby wynikające z budowy Centrum Wsparcia i Terapii i zachęcenie do pomocy przy powstawaniu tej placówki, pan Robert poprzez wyprawę promował również samą Gminę Klucze.

To był ten łatwiejszy cel, głównie dzięki emblematom, jakie miałem na odzieży. Często padały pytania: gdzie to jest? Do umiejscowienia naszej gminy na mapie Polski używałem zazwyczaj hasła „Pustynia Błędowska” i to wiele wyjaśniało. Jako , że alpiniści i wspinacze to często podróżnicy, padło więc wiele zapewnień z ich strony, że odwiedzą Gminę Klucze – mówi Robert Wójcicki.

Emblematy, o których wspominał, to efekt wsparcia Gminy Klucze już na etapie przygotowań do wyprawy. Pan Robert otrzymał od gminy pomoc w wypromowaniu wyprawy, a także flagę i odzież, na której widniały: herb i logo Gminy Klucze oraz nazwa wyprawy: Klucze – Elbrus Expedition 2019. Była to odzież zarówno do treningów jak i cieplejsza, na samo podchodzenie na szczyt.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-09-17
Data publikacji:2019-09-17
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:1014