Otwarcie „Ogrodu szkolnego - zielonej pracowni edukacyjnej”

 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 • Drukuj zawartość bieżącej strony
8 czerwca 2021

Szkoła Podstawowa w Bydlinie w roku szkolnym 2020/2021 znalazła się w gronie laureatów konkursu „Fabryka pomysłów” Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość” i otrzymała grant w wysokości 8 tys. zł. na realizację projektu „Ogród szkolny - zielona pracownia edukacyjna”. Dobrą okazją do otwarcia szkolnego ogrodu był Dzień Dziecka. Symbolicznego otwarcia dokonali uczniowie SP Bydlin wraz dyrektorem szkoły Pawłem Milanowskim i koordynatorem projektu Iwoną Walnik. 

Teren, kiedyś niezagospodarowany, stał się miejscem przyjaznym dla dzieci, wykorzystywanym do edukacji przyrodniczej dla przedszkolaków i uczniów.
W ogrodzie stworzyliśmy kilka działów – informuje szkoła. - Powstały m.in. „Ogród dla pszczół i innych zapylaczy” z „Łąką kwietną” oraz „Domkiem dla owadów”. Umieściliśmy również dwie tablice dydaktyczne z informacjami na ten temat.

Szkoła utworzyła także „Ogródek ziołowy” - dział poświęcony roślinom przyprawowym, leczniczym i użytkowym, a także „Ogródek mojej babci”, gdzie posadzono rośliny charakterystyczne dla dawnych ogródków wiejskich.
W kwietniu, dzieci podziwiały rabatę „Zwiastuny wiosny” m.in. z krokusami, tulipanami, narcyzami. Wyremontowaliśmy również stare pomieszczenia gospodarcze, w których powstał „Domek Ogrodnika”. Ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszy się kompostownik z hodowlą dżdżownic kalifornijskich, dzięki którym pozyskujemy wartościowy i bezpieczny dla środowiska kompost. Każda część edukacyjna ogrodu otrzymała tablicę z nazwą, a kwiaty, byliny i krzewy- etykiety z nazwa gatunkową – informuje szkoła.

W prace przy tworzeniu ogrodu, oprócz dyrektora szkoły i koordynatora zaangażowani byli uczniowie, rodzice i pracownicy obsługi. To przedsięwzięcie wsparły firmy działające w środowisku lokalnym, za co szkoła składa serdeczne podziękowania.

Również w najnowszej edycji konkursu Fundacji Cemex Szkoła Podstawowa w Bydlinie otrzymała grant – teraz na projekt pt. „Ogród możliwości – edukacja w ogrodzie sensorycznym”. Bydlińska podstawówka jest jedną z dwóch szkół z terenu naszej gminy, których projekty będą realizowane w ramach konkursu fundacji Cemex "Fabryka Pomysłów" (kolejna szkoła to SP w Jaroszowcu). Komisja konkursowa wybrała łącznie 14 projektów z 10 lokalizacji w całej Polsce.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-06-08
Data publikacji:2021-06-08
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:207