Por. Czesław Grzanka odznaczony Medalem Pro Patria

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
9 czerwca 2021

Por. Czesław Grzanka, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Kluczach, mieszkaniec Kolbarku, został odznaczony Medalem „Pro Patria”, nadawanym przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Medal przyznawany jest w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość wręczenia medali odbyła się w Międzyzdrojach podczas wyjazdu wypoczynkowo-rehabilitacyjnego w ramach V edycji akcji „Wakacje dla Bohatera”.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował Medalami „Pro Patria” 15 kombatantów, wręczył także 13 Medali „Pro Bono Poloniae”.
Przemawiając do zgromadzonych kombatantów, podczas uroczystości na cześć Weteranów Walk o Niepodległość RP zorganizowanej w Domu Kultury w Międzyzdrojach, minister Kasprzyk powiedział, że swoim życiem zaświadczali, iż najcenniejsza dla nich zawsze była sprawa polska, sprawa niepodległości Ojczyzny.

Szef UdSKiOR wyraził także uznanie dla organizatorów V edycji „Wakacji dla Bohatera”. Podkreślił również, że to nieczęsta okazja, aby w jednym miejscu spotkać tak wielu kombatantów z różnych środowisk: Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Wolności i Niezawisłości, powstańców warszawskich, przedstawicieli podziemia niepodległościowego, opozycjonistów czasów PRL.

Porucznik Czesław Grzanka podczas II wojny światowej był łącznikiem w zgrupowaniu partyzanckim „Surowiec” pod dowództwem Gerarda Woźnicy „Hardego”. Wspomnienia pana Czesława można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/GsTHR066I6E

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wręczenie Medalu Pro Patria - odznaczony por. Czesław Grzanka

    Wręczenie Medalu Pro Patria - odznaczony por. Czesław Grzanka

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-06-09
Data publikacji:2021-06-09
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Rafał Jaworski
Liczba odwiedzin:169