Przylaszczkowy Szlak Rowerowy

Niebieski Przylaszczkowy Szlak Rowerowy: Klucze – Chechło – Rodaki – Żelazko – Ryczów – Krzywopłoty – Bydlin – Cieślin - Golczowice – Klucze, 41 km.

Szlak wiedzie przez teren gminy Klucze i gminy Ogrodzieniec. Zatacza pętlę, rozpoczynając się i kończąc w Kluczach. Trasa rozpoczyna się pod Szkołą Podstawową w Kluczach na ul. Zawierciańskiej. Szlak wiedzie wzdłuż drogi woj. nr 791, za zakładami papierniczymi skręca w lewo i podąża przez las wokół Pustyni Błędowskiej. Znaki prowadzą na wzniesienie Dąbrówka (355 m), skąd roztacza się piękny widok na "polską Saharę".

Następnie trasa prowadzi  do Chechła, gdzie zobaczyć można Kościół Narodzenia NMP, stojącą przy nim dzwonnicę z 1830 roku, zabytkowe XIX-wieczne nagrobki rodzin szlacheckich oraz zbiorowy grób żołnierzy AK poległych w 1944 roku pod Błojcem.

Dalej Szlak Przylaszczkowy wiedzie przez Rodaki, gdzie można zobaczyć drewnianą perłę Jury – kościółek Św. Marka z początku XVII wieku. W pobliżu wsi znajduje się góra Świniuszka (488 m), na której stokach znajdują się liczne skałki wapienne i Jaskinia Na Świniuszce.

Z Rodak trasa wiedzie przez las, w którym występują ciekawe ostańce wapienne, a następnie przez Śrubiarnię, Żelazko i Ryczów oraz tereny rezerwatu Ruskie Góry i z powrotem do gminy Klucze, gdzie dalej szlak prowadzi przez Krzywopłoty do Bydlina, tu zaś można rzucić okiem na ruiny zamku obronnego z XIV wieku, ślady okopów z czasów I wojny światowej na górze Świętego Krzyża, kościół Św. Małgorzaty z 1865 roku, cmentarz z mogiłami legionistów i kaplicą Pocieszenia NMP z XVIII wieku. Za znakami szlaku jedziemy do Cieślina (można zboczyć ze szlaku, by zobaczyć kościół Św. Stanisława Biskupa Męczennika z 1923 roku oraz posąg Św. Jana Nepomucena), a dalej przez Golczowice i piękne lasy bukowe wracamy do Klucz, gdzie kończy się trasa.

Źródło: https://www.polskieszlaki.pl/szlaki-turystyczne-w-kluczach.htm

Zachęcamy do odwiedzenia lokalnej strony internetowej, traktującej o Przylaszkowym Szlaku Rowerowym i wydarzeniach, jakie mają miejsce na jego trasie.