Żółty Szlak Pustynny

Trasa tego szlaku o długości 26 km wiedzie m.in. przez tereny Pustyni Błędowskiej, łącząc Błędów z Ryczowem. Szlak bierze swój początek w Błędowie (na zachód od pustyni). Stamtąd przez Lasy Błędowskie kieruje się na wschód, równolegle do doliny Białej Przemszy i wkracza na teren Pustyni Błędowskiej - największego w Polsce obszaru piasków lotnych i jednej z największych atrakcji przyrodniczych i turystycznych gminy Klucze, o czym można poczytać na naszej stronie internetowej, tutaj.

Pustynia podzielona jest doliną płynącej tam Białej Przemszy na dwie części: północną – mniejszą i południową – większą. Dawniej można tu było zaobserwować zjawisko fatamorgany.

Szlak prowadzi przez wzgórze Czubatka (382 m n.p.m.), będące świetnym punktem widokowym na Pustynię Błędowską, a następnie pomiędzy zabudowaniami Klucz, ulicami, obok ośrodka zdrowia i szkoły podstawowej. Warto tu zboczyć na chwilę z trasy, by zobaczyć zabytkowe budynki gminne, jak pałacyk Dietla, czy też XIX-wieczne budynki w Kluczach-Osadzie, powstałe w czasach budowy fabryki papieru (obecny Velvet Care).

Speleologów zainteresuje pewnie znajdująca się w pobliżu kościoła Jaskinia Mąciwody.

Trasa szlaku wiedzie dalej obrzeżami miejscowości: Klucze – Jaroszowiec – Zalesie Golczowskie – Kobylica – Golczowice – Stoki Kwaśniowskie. Po minięciu po stronie zachodniej wzgórza Kwiecinek (zwanego potocznie Kwiecynek), żółte znaki szlaku prowadzą na północ do granicy gminy Klucze, a następnie na północny zachód do Ryczowa, gdzie przy ruinach strażnicy szlak kończy swój bieg.

Przebieg trasy dokładnie został przedstawiony m.in. tutaj: https://www.polskieszlaki.pl/szlaki-turystyczne-w-kluczach.htm