Ilość wyświetleń: 10882

PUSTYNIA BŁĘDOWSKA


Odsłuchaj

Powrót

GDZIE ZWIEDZAĆ?


  • „Róża Wiatrów” na Pustyni Błędowskiej

System drewnianych altan połączonych pomostami (z lotu ptaka przypominający kompasową „różę wiatrów”) wraz z tablicami informacyjnymi.


Położenie: Południowa część Pustyni Błędowskiej

Dojazd: Droga powiatowa nr 1095 K (Klucze-Bolesław), dojazd do Róży Wiatrów jest oznakowany.

Udogodnienia: utwardzone miejsce postojowe na ok. 60 samochodów osobowych, WC, podjazdy dla osób niepełnosprawnych.

Obiekt jest oświetlony i monitorowany.

Jest to część infrastruktury turystycznej na Pustyni Błędowskiej, powstała w ramach projektu „Ochrona cennego przyrodniczo obszaru Pustyni Błędowskiej oraz jego promocja”, realizowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.


  • Punkt widokowy w Kluczach - „Czubatka” 382 m n.p.m.

Do punktu widokowego na „Czubatce” można dojść pieszo lub dojechać samochodem osobowym ulicami: Rudnicką, Podgórną i Górną. Dla autobusów przewidziano parking na ulicy Rudnickiej koło boiska (autobusy nie wjadą na ulice Podgórną). Dojazd oznakowany jest brązowymi tablicami z białym napisem: Czubatka – Pustynia Błędowska.

Na wzgórzu znajdują się tablice informacyjne oraz altana dla turystów i ławki. Roztacza się stamtąd okazały widok na obie części pustyni: południową i północną (wojskową – od strony Chechła).

Z „Czubatki”, korzystając ze szlaku żółtego, można dojść do samej pustyni i znajdującej się tam infrastruktury turystycznej (platformy widokowe, altany) oraz ścieżek dydaktycznych (szlak prowadzi do Błędowa, na zachodni kraniec Pustyni Błędowskiej).