Data publikacji: 2023-03-31

Spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kluczach

Dnia 29.03.2023 r. Gminna Biblioteka Kluczach rozpoczęła cykl „Spotkań z poezją”, które mają na celu popularyzację poezji polskiej i jej twórców oraz rozbudzanie i kształtowanie wrażliwości na słowo poetyckie, integrację środowiska skupionego wokół biblioteki oraz kreowanie mody na czytanie wierszy.

Pierwsze spotkanie dotyczyło życia i twórczości księdza Jana Twardowskiego. Ksiądz używał małych słów do opisywania wielkich rzeczy. Próbowali o tym przekonać widzów Pani Karina Strózik oraz Pan Sebastian Sierka.

Ksiądz Jan Twardowski jest jednym z najbardziej znanych polskich poetów. Jego poezja daje odpowiedź na pytania nurtujące współczesnego człowieka, a dotyczące spraw życia. Niezwykle prosty język poety – księdza, czyni jego poezję bliską sercu człowieka, często zagubionemu we współczesnym świecie. To właśnie liryki księdza Jana pomagają odnaleźć takie wartości, jak wiara, miłość, pogoda ducha, afirmacja nawet najmniejszych elementów przyrody (chrząszcz, chrabąszcz, biedronka). Twórca wcale nie uważał się za poetę. W jednym z wywiadów, na pytanie dlaczego mówiąc o sobie nie używa słowa poeta, odpowiedział: “Ponieważ jest to słowo szalenie górnolotne, trudno o sobie napisać poeta, malarz czy muzyk. To jest słowo za wielkie. Jestem po prostu księdzem piszącym wiersze.”

Uniwersalna poezja księdza Jana, wyjątkowa interpretacja wierszy Pani Kariny i Pana Sebastiana tworzyły specyficzny nastrój. To ponad godzinne spotkanie z poezją bardzo wszystkim się podobało. Świadczą o tym słowa podziękowania i uznania, jakie zostały skierowane do gości przedstawiających twórczość księdza Jana przez organizatorów i uczestników. Był to niezwykły wieczór, pełen artystycznych wrażeń i emocji, a jednocześnie odprężenia i błogiego relaksu. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał przepiękną pamiątkę, którą przygotowali zaproszeni goście.

Serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy na następne spotkanie z cyklu już za miesiąc.

Tekst: GBP Klucze.

Tomik poezji ks. Jana Twardowskiego