Data publikacji: 2023-06-02

Konkurs „Kapliczki Małopolski 2023” rozstrzygnięty!

Radni województwa podczas LXVII Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego podjęli uchwałę dotyczącą m.in. rozstrzygnięcia konkursu „Kapliczki Małopolski 2023”, w ramach którego przyznano dofinansowanie dla gmin na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach. W ramach konkursu 14 500 zł dotacji otrzymała Gmina Klucze. Dzięki temu wsparciu z budżetu województwa małopolskiego będzie możliwy remont kapliczki słupowej z 1935 r. w miejscowości Chechło.

Celem konkursu „Małopolskie Kapliczki” jest zachowanie dla przyszłych pokoleń wartościowych obiektów stanowiących ważny element dziedzictwa kulturowego regionu. Kapliczki, przy których będą wykonywane prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane nie muszą być wpisane do rejestru zabytków województwa małopolskiego lub gminnych ewidencji zabytków, ale powinny charakteryzować się wartościami artystycznymi i historycznymi.

Każda kapliczka ma swoją historię powstania i swoisty wygląd. Naznaczona jest tradycja danej wioski, miasteczka czy regionu i wiąże się ze zdarzeniami minionych dni: z patriotycznymi powstaniami narodowymi, działaniami wojennymi lub czasami pokoju. Kapliczki upamiętniają zdarzenia tragiczne i radosne, ważne dla społecznej świadomości lokalnych wspólnot. Świadczą o ludziach i czasach, które już odeszły, ale i wiele też mówią o ludziach opiekujących się nimi i o dniu dzisiejszym. Stanowią symbol wspólnoty kulturowej, religijnej i historycznej społeczności lokalnej.

Autor tekstu: Joanna Smentek