Data publikacji: 2023-09-11

W Kluczach podziękowano za plony - Dożynki Gminne 2023

Tegoroczne święto dziękczynienia za plony odbyło się 9 września 2023 w Kluczach. Na uroczystości dożynkowe zapraszali Wójt Gminy, Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach oraz Sołectwo Klucze.

Fot. UG Klucze

Główne obchody miały miejsce na stadionie GLKS Przemsza Klucze, gdzie, spod hali sportowej usytuowanej przy szkole podstawowej, dotarł barwny korowód dożynkowy, na czele którego przepięknie prezentowała się grupa mażoretek „Fantazja” z Ogrodzieńca, a tuż za nimi maszerowała orkiestra dęta ZGH Bolesław, a następnie strażackie poczty sztandarowe oraz delegacje sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich, niosące okazałe wieńce.

Nie zabrakło mieszkańców gminy oraz znamienitych gości, jak: pani Minister Agnieszka Ścigaj, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wiceminister Turystyki i Sportu Jacek Osuch, poseł ziemi krakowskiej, miechowskiej, olkuskiej Elżbieta Duda, radny Województwa Małopolskiego Andrzej Wójcik, Jarosław Foremny - Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny - Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Powiat reprezentował Starosta Olkuski – Bogumił Sobczyk, Wicestarosta Paulina Polak oraz radni powiatowi: Marta Dziura, Kamil Wołek oraz Krzysztof Dąbrowski, a także Jan Orkisz, zaś samorząd gminny - Wójt Gminy Klucze Norbert Bień oraz radni na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Klucze Bogusławem Pasiem, a także Sekretarz Gminy – Daniel Hickiewicz. Towarzyszyli im również Dyrektorzy Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach – pan Mirosław Macek oraz pani Ramona Czyżykowska-Liber, odpowiedzialni za koordynację całego wydarzenia.

Dożynkowe święto, to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud, toteż wszyscy obecni, tuż po przybyciu na stadion i oficjalnym otwarciu obchodów dożynkowych przez Wójta Gminy Klucze,  wzięli udział w dziękczynnej mszy św., odprawionej przez kluczewskiego proboszcza ks. Marka Łabudę. Oprawę muzyczną podczas mszy świętej zapewnił zespół wokalno-instrumentalny Ad Dei Gloriam, działający przy parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle. Następnie odbyły się występy artystyczne zespołów przynależących do GOK Klucze: „Rodaczan”, „Tesamee” pod kierunkiem pani Anny Dudek, „Ziemi Kluczewskiej”  kierowanej przez panią Magdalenę Nowak, oraz Chóru „Enigma” pod batutą pani Igi Łypaczewskiej-Krawiec, poprzedzone obrzędem dożynkowym w wykonaniu młodych uczestników warsztatów wokalnych GOK Klucze oraz członków zespołu "Rodaczanie", a także KGW Klucze i KGW Bogucin Duży. Jednym z obrzędów dożynkowych, na temat których swoją wiedzą dzieliła się pani Monika Dudek, etnolog współpracujący z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kluczach, jest  m.in. zwyczaj dzielenia się chlebem, do czego zaprosili gospodarzy i przybyłych gości Starostowie dożynek w osobach pani Iwony Curyło i pana Andrzeja Kargóla.  Konferansjerem, prowadzącym całą uroczystość była pani Katarzyna Słota - Marciniec.

Swoje umiejętności wokalne zaprezentowała również Maria Majewska – półfinalistka konkursu The Voice Kids oraz „Tercet z Duszą”. Z kolei mażoretki przedstawiły robiący wrażanie układ choreograficzny, zaś Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” zachwycił nie tylko tańcem, ale i przepięknymi, ludowymi strojami.

W międzyczasie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Każdy z nich był wyjątkowy, niepowtarzalny, wykonany z niezwykłą precyzją i pieczołowitością, z użyciem tradycyjnych materiałów, nawiązujący przy tym do wartości rodzinno-religijnych, toteż nagrodę za ich wykonanie, decyzją jury w składzie: Marta Dziura - radna powiatu olkuskiego, Ramona Czyżykowska-Liber - z-ca dyrektora GOK, Daniel Hickiewicz - Sekretarz Gminy Klucze, otrzymały wszystkie KGW z gminy.