Data publikacji: 2024-03-28

W Kluczach odbyły się gminne eliminacje do XLVI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

26 uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Klucze przystąpiło do eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Zwycięzcy będą reprezentować gminę Klucze podczas eliminacji powiatowych.

Konkurs odbył się na auli Szkoły Podstawowej w Kluczach. Do zmagań w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-IV i klas V-VIII przystąpili uczniowie szkół w Kluczach i w Bydlinie. Wszystkich obecnych powitał Wójt Gminy Klucze Norbert Bień, pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Kluczach Marta Dziura oraz druhowie jednostek gminnych OSP, życząc im jak najlepszych wyników. Wójt wraz z panią dyrektor dziękowali organizatorom za przygotowanie wydarzenia, dzieciom za udział w konkursie, a nauczycielom za przygotowanie uczniów.

Uczestnicy eliminacji gminnych sprawdzali swoją wiedzę z zakresu pożarnictwa rozwiązując test złożony z 40 pytań. Pięć osób z każdej kategorii wiekowej, które najlepiej rozwiązały test, przeszły do następnego etapu zmagań, odpowiadając pisemnie na zestaw dodatkowych pytań.

W skład jury turnieju wchodzili: Jan Mól - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kluczach, Radosław Murias - Komendant Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kluczach oraz Jakub Kargól – Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP, pani Joanna Bokalska-Rajba – nauczyciel i opiekun grupy ze Szkoły Podstawowej w Kluczach i pan Rafał Paś – opiekun grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bydlinie.

W grupie młodszej (klas I – IV) zwyciężyli:

I miejsce – Jan Rogalski (SP Klucze)

II miejsce – Adrian Adamuszek (SP Klucze)

III miejsce – Leon Polakiewicz (SP Klucze)

W grupie starszej (klas V-VIII) najlepsi okazali się:

I miejsce – Kacper Mucha (SP Bydlin)

II miejsce – Olaf Mól (SP Klucze)

III miejsce – Bartosz Szwajcowski (SP Bydlin)

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, w tym: słuchawki bezprzewodowe, powerbanki, pendrive’y ufundowane przez Gminę Klucze oraz Zarząd Gminny ZOSP RP w Kluczach. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i gadżety promujące Gminę Klucze. Laureaci pierwszych dwóch miejsc z każdej kategorii wiekowej, czyli Jan Rogalski i Adrian Adamuszek (klasy I-IV) oraz Kacper Mucha i Olaf Mól (klasy V-VIII) wywalczyli start w eliminacjach powiatowych.

Organizatorem eliminacji gminnych XLVI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież Zapobiega Pożarom” był Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kluczach, który wraz Gminnym Zespołem Oświaty w Kluczach przekazał środki finansowe na zakup nagród. W organizacji i przygotowaniu turnieju pomagali również pracownicy referatu Organizacyjnego i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy Klucze. Konkurs został zorganizowany w partnerstwie ze Szkołą Podstawową w Kluczach, patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Wójt Gminy Klucze.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju wysokiego poziomu wiedzy, a laureatom życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu.

Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap gminny. SP Klucze. Fot. UG Klucze
 Wiedzy Pożarniczej - etap gminny. SP Klucze. Fot. UG Klucze
Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap gminny. SP Klucze. Fot. UG Klucze
Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap gminny. Laureaci konkursu. SP Klucze. Fot. UG Klucze