Data publikacji: 2023-01-04

Informacja dot. grypy ptaków HPAI

W związku z potwierdzonym nowym przypadkiem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtyp H5N1 u drobiu na terenie gminy Łazy, powiat zawierciański, województwo śląskie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olkuszu zawiadomienia o konieczności zastosowania właściwej bioasekuracji w hodowlach przydomowych drobiu.

Należy przestrzegać zasad ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa powodującego grypę ptaków poprzez:

uszczelnienie pomieszczeń inwentarskich uniemożliwiając tym samym dostęp dzikiego ptactwa,

karmienie oraz pojenie drobiu wyłącznie w pomieszczeniach inwentarskich,

zabezpieczenie paszy oraz wody przed dostępem ptaków dzikich,

wyłożenie przed wejściami do pomieszczeń inwentarskich, w których utrzymywany jest drób mat dezynfekcyjnych nasączonych preparatem biobójczym,

używaniu przy obsłudze drobiu odzieży oraz obuwia ochronnego,

zgłaszaniu do Inspekcji Weterynaryjnej przypadków zwiększonej ilości padłych ptaków w celu przeprowadzenia badań w kierunku wysoce zjadliwej grypie ptaków (HPAI).

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olkuszu przekazuje ulotkę na temat zabezpieczenia gospodarstw utrzymujących drób przed wirusem HPAI.